>Ny møteplass hvor du kan utforske teknologi

Innhold

Illustrasjonsfoto digital kaffe, ny møteplass

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

Hva forsøkte du å finne?


Disse tilbakemeldingene blir ikke besvart.
Ikke skriv noe personsensitivt.

Ny møteplass hvor du kan utforske teknologi

Publisert: 10.11.2025

Har du lyst til å utforske teknologi i ditt tempo? Trenger du hjelp med noe på skjerm eller er nysgjerrig på gaming for voksne? Nå går dørene opp for tilbudet digital kaffe.

- Vi vil skape et uformelt møtested der folk kan utforske teknologi i sitt eget tempo, sier Ole Martin Pedersen Gjestad i Kompetanse- og ressurssenter for datakultur (KRED) i Sarpsborg kommune. Denne uka åpner et nytt gratis tilbud til alle som har lyst til å ta turen innom. Onsdag 12. november fra kl. 12 til 15 er den nye møteplassen digital kaffe i gang.

Vil bidra til mestring

Tilbudet som ligger i St. Marie gate 46 på hjørnet like ved St. Marie plass er gratis, og du trenger ikke å kunne noe for å delta. I lokalene er det pcer og annet utstyr tilgjengelig for utlån. Kommer du innom vil du bli møtt av personer fra blant annet Sarosbirg frivilligsentral og KRED som kan veilede og hjelpe til. Det blir også mulig å ta seg en kopp kaffe, møte andre, og bare være nysgjerrig tilskuer.

KRED har allerede god erfaring i møte med voksne, og har blant annet arrangert seniorgaming en rekke steder. Den muligheten blir det også her.

- Her kan du for eksempel teste og lære deg å bruke en spillkonsoll, og vi har helt enkle spill, forklarer Gjerstad Pedersen. VR-briller er også tilgjengelig på den nye møteplassen.

Etterspurt tilbud

Digital kaffe vil også tilby praktisk datahjelp til de som trenger det.

- Vi opplever en tydelig etterspørsel fra mange voksne og seniorer som føler seg usikre på digitale løsninger. Mange ønsker å mestre mobil, BankID, apper og digitale tjenester, men savner et trygt sted å spørre og lære, sier Harald Nicolaisen i Sarpsborg frivilligsentral.

Han er glad frivilligsentralen har funnet sammen med Blå Kors og KRED om dette tilbudet.

- Vi håper og tror det vil komme til nytte for mange, sier Nicolaisen.