Enighet mellom kommunen og entreprenør om biblioteket
Sarpsborg kommune og NCC er enige om et sluttoppgjør på 12,8 millioner kroner etter byggingen av det nye biblioteket.
Det er klart etter omfattende forhandlinger med totalentreprenøren.
Det nye biblioteket åpnet dørene for publikum 12. november 2024, åtte måneder senere enn planlagt.
I januar 2024 presenterte NCC en merkostnad på 53 millioner kroner som følge av uforutsette forhold som ga forlenget byggetid. De viste blant annet til problemer med grunnforhold, funn av asbest og fuktproblematikk i det eksisterende bibliotekbygget.
– Kommunen har ikke vært villig til å akseptere merkostnaden knyttet til forlenget byggetid, og det har derfor pågått flere og grundige forhandlinger mellom partene. Til tross for komplikasjonene har likevel kommunen og NCC funnet en løsning som begge parter nå har akseptert, og vi er blitt enige om et sluttoppgjør, sier ordfører Magnus Arnesen.
Sluttoppgjøret er på 12,8 millioner kroner.
- Glad for enighet
Prosjektet har hatt en total prosjektramme på 142,2 millioner kroner, og det er budsjettert med 2 millioner kroner i tilskudd for klimatiltak.
Det er også søkt om statlig støtte til kulturarenaer, og her kan man søke opptil tre millioner kroner. Dette skal behandles av fylkeskommunen, og dermed kan den totale statlige støtten bli på fem millioner kroner.
Inklusive tilskuddsmidler prosjektet har fått og kan motta, viser foreløpig regnskap en forventet sluttkostnad på 154, 2 millioner kroner, noe som tilsier et merforbruk på ca 12 millioner i henhold til avsatt ramme. Dette inkluderer sluttoppgjøret med NCC. Det vil bli lagt fram en sak til bystyret om dette på et senere tidspunkt.
– Jeg er glad for at vi har kommet til enighet med entreprenøren, og mener alt tatt i betraktning at er det en god sluttavtale for kommunen. Vi har fått et flott bibliotek som mange sarpinger allerede har blitt glade i og bruker aktivt, sier ordføreren.
Moderne og miljøvennlig
Det nye biblioteket fikk i desember 2024 støtte fra Miljødirektoratet fordi det oppfyller flere kriterier som et klimasatsningsprosjekt.
Det er blant annet bygget i massivtre og har et grønt tak som bidrar til fordrøyning av regnvann. Under byggeprosessen ble fjernvarme brukt til byggtørk og er nå varmekilde i bygget. Dette har ført til en betydelig reduksjon i klimagassutslippene, i tråd med kommunens mål om å redusere utslippene med minst 40 prosent sammenlignet med et referansebygg.
– Dette er et moderne og miljøvennlig bibliotek som ikke bare tilbyr bøker og kunnskap, men også bidrar til en grønnere framtid. Bygget er allerede blitt en verdifull ressurs for lokalsamfunnet, og et sterkt og naturlig samlingspunkt for innbyggerne våre, avslutter Magnus Arnesen.